Haber / Fransa’da alarm: 7 gözaltı ve yeni saldırı
11:22 8 January 2015

BBC’ye konuşan Fransa İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre Henri Brandet, mizah dergisi Charlie Hebdo’nun başkent Paris’teki bürosuna düzenlenen saldırı sonrası yedi kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Sözcü Brandet, gece yarısı gözaltına alınanların tümünün zanlıların akrabaları ya da arkadaşları olduğunu belirtti.

Gözaltıları, sayı açıklamadan duyuran ilk kişi ise Fransa Başbakanı Manuel Valls oldu.

Fransız RTL Radyosu’na konuşan Valls, adları açıklanan zanlılar Şerif ve Sair Kuaçi kardeşlerin istihbarat servisleri tarafından bilindiğini ve bu kişilerin daha önce izlendiğine “şüphe olmadığını” söyledi.

Temel kaygılarının yeni bir saldırıyı önlemek olduğunu vurgulayan Valls, Kuaçi kardeşlerin fotoğraflarının medyaya servis edilmesinin de doğru bir karar olduğunu kaydetti.

Paris’te yeni saldırı

Bu sabah Paris’in güneyinde bir metro istasyonunda düzenlenen saldırıda ise biri polis, diğeri belediye çalışanı iki kişi ağır yaralandı. Saldırı sonrası bir kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Fransız haber ajansı AFP, polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, saldırganın otomatik silahla ateş açtığını bildirdi.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, kabinenin Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında yaptığı olağanüstü toplantısını terk ederek saldırının düzenlendiği Porte de Chatillon bölgesine gitti.

Olayın dünkü saldırı ile bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor.

Dünkü saldırının zanlılarından 32 yaşındaki Şerif Kuaçi’nin daha önce cihatçı savaşçıları Irak’a göndermekten hüküm giydiği açıklanmıştı.,

Fransız medyası üçüncü şüphelinin Hamid Murad olduğunu bildirmiş, 18 yaşındaki Murad’ın adının sosyal medyada yayıldığını gördükten sonra polise teslim olduğu açıklanmıştı.

Dün Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırıda dördü Fransa’nın önde gelen karikatüristlerinden 12 kişi ölmüştü. Ölenler arasında derginin Yazı İşleri Müdürü Stéphane Charbonnier de vardı.

Charlie Hebdo’nun Kasım 2011’de Muhammed Peygamber’in karikatürlerini yayımlaması, dünya çapında Müslümanların tepkisini çekmişti.

Görgü tanıklarına göre silahlı saldırganlar, derginin başkent Paris’teki ofisine kalaşnikoflarla ateş açtı. Fransız polisi saldırganların “Peygamberin intikamını aldık” diye bağırarak kaçtıklarını açıkladı.

Fransa’da ulusal yas

Fransa’da bugün ulusal yas ilan edildi.

Öğlen ülke çapında bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve Paris’teki Notre Dame kilisesinin çanları çalacak.

Ülkede en üst düzeyde “terör alarmı” verildi ve medya kuruluşları, ibadethaneler, toplu taşıma merkezleri ve diğer hassas alanlara takviye güvenlik gücü gönderildi.

http://www.bbc.co.uk/

Comments are closed.

HABER / En Çok Okunanlar