05 Oca 2013
Kaffed Alanlara İniyor
12:17 2 January 2013

Kafkas Dernekleri Federasyonu, Suriyeli Çerkesler’ in kayıtsız şartsız Kafkasya’ya dönüş imkanlarının sağlanmasına yönelik Rusya Büyükelçiliği  nezdinde yürüttüğü diplomatik girişimlerin sonuç vermemesi üzerine 5 Ocak 2013 tarihinde Rusya Büyükelçiliği önünde eylem yapma kararı aldı.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Sekreterliği tarafından Kaffed’e bağlı dernek başkanlarına hitaben gönderilen yazıda, 5 Ocak’daki eylem dışında 31 Aralık’ da Rusya konsoloslukları önünde eylem yapılması tavsiye adildi. Rusya temsilciliği bulunmayan şehirlerde ise eylemlerin şehrin uygun görülen işlek bir yerinde yapılmasının uygun olacağı da bildirildi.

Kaffed Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu  konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Kaffed’in bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmaların sonuç vermemesi sebebiyle basın açıklaması çağrısında bulunduklarını belirtti.

Yorumlar (3)
 1. erhan hapae on said:

  İyi bir durum bu.

 2. Erkan Hak'aşe on said:

  Bu iyi, adres doğru.İçeriğe bakacağız…

 3. Çuşha Wumar on said:

  Üzerine basa basa söylüyorum, hep söylemeye de devam edeceğim…Rusların tüm Kafkasya ve Adığe halkına karşı uyguladığı temel politika Kafkasya’ya tam olarak sahip olmaktır.Ne Çarlık Rusyası, ne SSCB, ne de bugünkü Rusya Federasyonu Kafkas halklarının bağımsız olarak yaşamasına asla izin vermez. Rusya’nın tüm Kafkasya politikalarını kökten değiştirmeksizin “dönüş”,”Suriye Çerkeslerinin anavatana kabul edilmesi” gibi büyük talepleri karşılaması ve kabul etmesi imkansızdır.
  Rusya Federasyonuna taleplerimizi kabul ettirmenin tek çaresi Rusyayı İnsan Hakları Mahkemesinde (Lahey)”sürgün ve soykırım” davası açarak yargılamaktır. Bu davayı açıp tüm dünya önümde Rusya’nın Kafkas Halklarına karşı işlediği ve hala da işlemeye devam ettiği insanlık suçlarını ifşa etmeden uslanacağına inanmak saflıktan başka bir şey değildir.Rusları Çariçe Katerina’dan beri tanıyamadıysanız bundan sonra hiç tanıyamazsınız…