1 Eki 2013
Bir Dakikada Barışı Anlatmak
16:17 26 September 2013

Her yönetmenin birer dakikalık barış konulu filmlerinden oluşacak % 100 Barış Filmi projesine Nur Sürer, Sırrı Süreyya Önder, İlkay Akkaya, Ayşe Tütüncü gibi isimler de katkıda bulunacak.

% 100 Barış Filmi projesi barışa dair sözü olan herkese sesini duyuracak bir olanak sunuyor.

Her yönetmenin birer dakikalık barış konulu filmlerinden oluşacak % 100 Barış Filmi projesi Barış İçin Sinema Kolektifi’nin girişimiyle hayata geçiriliyor.

Hiçbir grubunca desteklenmeyen, herhangi bir fon ya da sponsor bağlantısı olmayan proje kapsamında her yönetmen kendi bir dakikasını kurmaca, belgesel, deneysel ya da animasyon olarak hazırlayabiliyor.

İsteyenin birden fazla filmle de katılabildiği projede filmler önüne standart bir jenerik koyularak biraraya getirilecek ve tek bir film olarak gösterime sokulacak.

Düzenleyenler herhangi bir önkoşula bakılmaksızın herkese açık olan projenin bir yarışma olmadığını vurguluyor.

“Rekabet değil birlikte film üretme ve dayanışma amaçlanmaktadır.”

Projeye sinema dünyasının tanınmış isimleri de destek veriyor.

Nur Sürer proje için çekilecek filmlerden birinde oyuncu olacak, Sırrı Süreyya Önder bir dakikalık bir film senaryosu yazarak katkıda bulunacak, Ayşe Tütüncü bir filmin müziğini yapacak. Katkıda bulunacak kişiler arasında İlkay Akkaya, Julide Kural, Mesut Kara gibi başka isimler de var.

Barış İçin Sinema Kolektifi‘nin ilk projesi 2003’te ABD’nin Irak’ı işgal ettiği günlerde başladı. Projede amaç bir dakikada barışı anlatmaktı. (

Comments are closed.